fot. NIO PIB Gliwice
Gliwice, medycyna nuklearna, terapia izotopowa, nowotwory, leczenie raka, nowoczesna onkologia, Narodowy Instytut Onkologii, NIO–PIB, budowa centrum onkologicznego, inwestycje w zdrowie, centrum teranostyczne, rak tarczycy, nowotwory neuroendokrynne, przerzuty do kości, chemioterapia, leczenie izotopowe, medycyna przyszłości, bezpieczeństwo pacjentów, innowacyjne leczenie, Krajowy Plan Odbudowy
15 lipca 2025

Gliwice stawiają na nowoczesną onkologię. Powstaje innowacyjne centrum terapii izotopowej

W samym centrum Gliwic, przy ulicy Sienkiewicza, trwa budowa jednego z najważniejszych obiektów medycznych w kraju. Nowy, sześciokondygnacyjny budynek Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO–PIB) już w przyszłym roku stanie się filarem nowoczesnej medycyny nuklearnej w Polsce. Będzie tam działać nowoczesny Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej.

To miejsce stworzone z myślą o pacjentach z nowotworami neuroendokrynnymi, rakiem tarczycy czy przerzutami do kości. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i metod terapii izotopowej, Gliwice zyskają jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczenia chorób nowotworowych w tej części Europy.

Prace budowlane idą zgodnie z planem

Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem. Obecnie prowadzone są zaawansowane roboty żelbetowe na kondygnacji podziemnej „-1”. Wykonano już płytę fundamentową oraz większość ścian podpiwniczenia. Trwa także realizacja stropu nad tą kondygnacją oraz prace związane z hydroizolacją ścian zewnętrznych i przygotowaniem wykopu pod tunel techniczny T2, który będzie kluczowy dla infrastruktury całego budynku.

Zgodnie z planem, już w drugiej połowie lipca zakończą się główne prace konstrukcyjne kondygnacji „-1”, a na powierzchni rozpoczną się prace montażowe prefabrykatów. Wtedy też obiekt zacznie być coraz bardziej widoczny w miejskiej przestrzeni.

Inwestycja z przyszłością – 108 milionów złotych na rozwój

Koszt całej inwestycji to 108 milionów złotych, z czego znaczną część stanowi dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Nowy budynek ma stać się największym centrum teranostycznym w południowej Polsce. Jego celem jest integracja zaawansowanej diagnostyki i terapii – pod jednym dachem, z dostępem do najnowocześniejszych metod leczenia.

Dr hab. Daria Handkiewicz-Junak, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, podkreśla, że nowy budynek to nie tylko większa przestrzeń, ale przede wszystkim jakość leczenia:
– Umożliwi on jednoczesne stosowanie terapii izotopowej i chemioterapii, a także zapewni pacjentom pełne bezpieczeństwo i komfort, m.in. dzięki osobnym wejściom i strefom dostępu, eliminującym ryzyko narażenia innych osób na promieniowanie.

Bezpieczne technologie i myślenie o jutrze

Nowy obiekt zaprojektowano z myślą o przyszłości. Znajdą się w nim rozwiązania umożliwiające wykorzystanie zarówno długo-, jak i krótkożyjących izotopów (alfa i beta), a także specjalistyczne systemy do zarządzania materiałami promieniotwórczymi. Na najniższej kondygnacji powstaną instalacje odpowiadające za bezpieczne gospodarowanie odpadami radioaktywnymi.

Gliwice – lider onkologii z nowym rozdziałem

Gliwicki oddział NIO–PIB od lat uchodzi za jeden z najważniejszych ośrodków onkologicznych w Polsce. Dzięki nowej inwestycji, jego możliwości leczenia i diagnostyki znacznie się rozszerzą. Oddział Terapii Izotopowej będzie miejscem, w którym nowoczesna technologia spotka się z empatią i troską o pacjenta.

Nowe centrum stanie się symbolem medycyny przyszłości – skutecznej, bezpiecznej i ludzkiej.

 

 

 

 

/Źródło: UM Gliwice/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gliwice, medycyna nuklearna, terapia izotopowa, nowotwory, leczenie raka, nowoczesna onkologia, Narodowy Instytut Onkologii, NIO–PIB, budowa centrum onkologicznego, inwestycje w zdrowie, centrum teranostyczne, rak tarczycy, nowotwory neuroendokrynne, przerzuty do kości, chemioterapia, leczenie izotopowe, medycyna przyszłości, bezpieczeństwo pacjentów, innowacyjne leczenie, Krajowy Plan Odbudowy

 

 

          

Artykuły z tej kategorii

arrow left
arrow right

Copyright: © 2025 regionslask.pl