fot
fot. Katowickie Inwestycje S.A.
Zmniejszenie emisji CO₂, poprawa jakości powietrza i tańsze utrzymanie miejskich budynków – to główne cele projektu uchwały, który wkrótce trafi pod głosowanie Rady Miasta Katowice. Dokument zakłada zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w infrastrukturze publicznej.
Projekt uchwały, przygotowany przez Komisję Klimatu i Środowiska, określa kierunki działań zmierzających do zwiększenia udziału OZE w miejskich budynkach użyteczności publicznej. Nowe oraz modernizowane obiekty mają być projektowane z uwzględnieniem potencjału instalacji fotowoltaicznych i innych źródeł odnawialnej energii.
– Katowice mają ambitne cele klimatyczne. Transformacja energetyczna to nie tylko unijny wymóg, ale także szansa na budowę nowoczesnego, oszczędnego i bezpiecznego miasta – podkreśla Patryk Białas, przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska.
Władze Katowic już teraz wdrażają konkretne inwestycje w zieloną energię. Przykładem jest uruchomiona pod koniec 2023 roku farma fotowoltaiczna na terenie MPGK przy ul. Żwirowej. Ponad 2 tysiące paneli słonecznych zamontowano na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów. Energia z instalacji zasila pobliski Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
– Takie działania to realne korzyści dla mieszkanek i mieszkańców Katowic. Z jednej strony zmniejszamy niską emisję, z drugiej – spadają koszty funkcjonowania miejskich zakładów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zgodnie z zapisami uchwały, miasto planuje:
instalację systemów OZE w nowo projektowanych i modernizowanych budynkach publicznych,
analizę możliwości wdrażania zielonej energii w istniejących obiektach,
systematyczne zwiększanie udziału OZE w funkcjonowaniu jednostek miejskich,
aktywny udział Katowic w krajowych i międzynarodowych inicjatywach dotyczących transformacji energetycznej.
Projekt wpisuje się w dokumenty strategiczne miasta, w tym Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) oraz Plan adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku. Cel? Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% do końca dekady.
Inicjatorzy podkreślają, że skuteczna transformacja energetyczna wymaga zaangażowania wszystkich stron – samorządu, mieszkańców i sektora prywatnego.
– Zależy nam na odpowiedzialnym i transparentnym wdrażaniu zmian. To proces wymagający dialogu, czasu i współpracy. Wierzymy jednak, że ta droga przyniesie realne korzyści wszystkim mieszkańcom Katowic – zaznacza Patryk Białas.
Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Klimatu i Środowiska 13 maja. Głosowanie Rady Miasta zaplanowano na czerwiec.
Katowice, Rada Miasta Katowice, odnawialne źródła energii, OZE, fotowoltaika Katowice, energia słoneczna, emisja CO2, jakość powietrza Katowice, transformacja energetyczna, budynki użyteczności publicznej, zielona energia, Komisja Klimatu i Środowiska, Marcin Krupa, Patryk Białas, polityka klimatyczna Katowic, farma fotowoltaiczna Katowice, inwestycje w OZE, niska emisja, Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu, SECAP Katowice, energia odnawialna w miastach, miasto niskoemisyjne, zrównoważony rozwój Katowice, klimat Katowice, modernizacja energetyczna, oszczędność energii Katowice
Copyright: © 2025 regionslask.pl