Na terenie rybnickiego Kampusu, w malowniczym Parku tematycznym nad Nacyną im. Adama Fudalego, rusza budowa nowoczesnego Laboratorium Politechniki Śląskiej Eko-Dom-Energia. Inicjatywa ta stanowi część szerokiego projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku (COŹEiTW) – symbolicznego kroku ku transformacji energetycznej regionu.
Projekt, którego wartość przekracza 27 milionów złotych, jest finansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i zakłada stworzenie kompleksowej infrastruktury badawczo-edukacyjnej. W jej skład – oprócz Laboratorium Eko-Dom-Energia – wejdą: Centrum Kompetencji OZE i Technologii Wodorowych, Laboratorium Technologii Wodorowych, a także mobilne laboratorium diagnostyki paneli fotowoltaicznych.
Laboratorium Eko-Dom-Energia ma być miejscem, w którym naukowcy i studenci będą badać oraz promować nowatorskie rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, efektywnego gospodarowania zasobami oraz technologii przyjaznych środowisku. Obiekt stanie się również przestrzenią demonstracyjną, prezentującą inteligentne systemy zarządzania energią, w tym m.in. rozwiązania dotyczące retencji wody – co nabiera szczególnego znaczenia w dobie kryzysu klimatycznego.
To również szansa na symboliczny powrót Rybnika do statusu miasta nauki, a Kampusu – do roli, którą miał odgrywać jako centrum akademickie regionu.
Projekt nie kończy się na badaniach – ważnym celem Laboratorium będzie edukacja i popularyzacja nauki. Dla mieszkańców Rybnika przewidziano szereg otwartych aktywności: warsztaty, spotkania i prezentacje innowacyjnych rozwiązań z zakresu zielonej energii. Politechnika Śląska chce, aby lokalna społeczność mogła aktywnie uczestniczyć w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości.
Choć projekt wiąże się z koniecznością wycinki drzew, zaplanowano działania mające na celu ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko. Usunięta zostanie jedynie robinia akacjowa – gatunek inwazyjny, który zagraża lokalnej bioróżnorodności. Nowe nasadzenia – w tym roślinność niska – pojawią się zarówno w rejonie Kampusu, jak i nad Nacyną. Co więcej, projektanci zadbali o to, by budynek harmonijnie wpisywał się w krajobraz i sprzyjał lokalnym ekosystemom.
Laboratorium będzie częścią filialnej jednostki Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku, wzmacniając pozycję miasta jako miejsca przyjaznego innowacjom i nauce. Całość przedsięwzięcia jest nie tylko inwestycją w infrastrukturę, ale przede wszystkim – w ludzi, kompetencje i przyszłość regionu.
Rybnik coraz śmielej wpisuje się w mapę europejskiej transformacji energetycznej, a Laboratorium Eko-Dom-Energia to ważny krok ku nowoczesnej, zrównoważonej i otwartej na przyszłość Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Rybnik, Politechnika Śląska, Eko-Dom-Energia, laboratorium odnawialnych źródeł energii, COŹEiTW, transformacja energetyczna, odnawialne źródła energii, technologie wodorowe, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Kampus Rybnik, edukacja ekologiczna, zielone technologie, retencja wody, mobilne laboratorium fotowoltaika, Centrum Kompetencji OZE, laboratorium technologii wodorowych, inwestycje w naukę, Politechnika Śląska Rybnik, laboratorium energii odnawialnej, Park nad Nacyną, zrównoważony rozwój, popularyzacja nauki, ekoinnowacje, edukacja klimatyczna.
Copyright: © 2025 regionslask.pl